Anasayfa
Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim
oyuna basla
23 Yılda 700 Antika Lambalı Radyo Topladı

Denizli’de avukat 79 yaşındaki Savaş Aydın’ın lambalı radyo merakı, kendisini koleksiyoner yaptı…

23 yıl boyunca köy ve çevre ilçelerden antika eşya toplayan Aydın, koleksiyonundaki 1931- 1970 yılları arasında yapılmış çeşitli markalardaki 700 lambalı radyoyu, evinin altındaki sanat evinde sergiliyor.

Avukat Savaş Aydın, radyo merakının küçük yaşlarda başladığını belirterek, “O yıllardan beri radyonun çalışmasına hayrandım. Radyo dalgalarının gelmesi, radyodan sesin çıkması beni mest ediyordu. 1946 yılında, 14 yaşımdayken babam Ali Nazmi Aydın, ilk kez evimize Korting marka lambalı radyo almıştı. O radyodan Ankara, İstanbul radyosu, kısa dalga, polis ve Türkiye’nin Sesi radyosunu dinlerdim. Okul yıllarımda ve üniversite yıllarında da hiç radyodan vazgeçmedim. Mesleğe atılıp, avukat olduktan sonra da bu merakım azalmadı. 1988 yılında radyo koleksiyonu yapmaya karar verdim” dedi.

700 ANTİKA RADYO TOPLAMIŞ

Koleksiyonuna giren ilk radyonun 1952 model İES Korting marka lambalı radyo olduğunu anlatan Aydın, “Eski, lambalı radyo toplamaya başladığım duyulunca, çevre, il, ilçe ve köylerden herkes haber yollamaya başladı. ‘Ben de radyo var’ diyen herkesin ayağına kadar gittim. 23 yıl boyunca en yaşlısı 1931 model olan 700 radyo topladım. Koleksiyonumun en değerli parçası ise Siemens’in 1954 yılında sadece 100 adet ürettiği storlu, stereo, 4 hoparlörlü özel yapım radyo. Bu radyo Türkiye’de sadece ben de var. Radyo koleksiyonu ile birlikte çok geniş de plak koleksiyonum oldu. Şimdi elimde 1930 yılından günümüze uzanan 3 bin adet taş plağım var. 35 yıllık piyanom hala çalışıyor. Evimde ve işyerinde sadece radyo dinlerim” diye konuştu.

Koleksiyonundaki antika radyoların hepsini çalıştığını vurgulayan Aydın, hepsinin bakımlarını ve hurdalardan topladığı parçalarla tamirini de kendisinin yaptığı kaydetti.

RADYOLARI SADECE SERGİLİYOR

Radyolarını evinin altındaki sanat evinde sergilediğini ifade eden Aydın, şunları söyledi:

“Meraklılarına, tek tek özellikleri hakkında bilgi veriyorum. Bunun dışında sanat evimde gramofon, eski yazar kasa, gaz lambası, dikiş makinesi Osmanlı çeyiz sandığı, mobilya ve kılıçları, gaz lambası, duvar saati, halı ve kilim gibi pek çok antika eser de var. Ancak, buların içinde radyoların yeri başka. Radyo koleksiyonumu sadece sergiliyorum. Ancak, koleksiyonumdaki diğer eşyaları meraklılarına satıyorum.”

KÜLTÜR MÜZESİ KURULURSA BAĞIŞLARIM

Radyo dalgalarına ve radyoya merakı nedeniyle 1993 yılında Denizli Telsiz Amatörleri Cemiyeti’ni kuran ve başkanlık görevini halen devam ettiren Aydın, artık evimin altındaki teşhir salonu koleksiyonunu almadığını dile getirerek, “Denizli Valiliği yeni yerine taşındıktan sonra eski binanın kültür müzesine dönüştürülmesini istiyorum. Böyle bir çalışma olursa, koleksiyonumu sergilenmek üzere oraya bağışlarım. Bu eserleri gelecek kuşaklarında görmesini istiyorum” dedi.

23 Yılda 700 Antika Lambalı Radyo Topladı

23 Yılda 700 Antika Lambalı Radyo Topladı

23 Yılda 700 Antika Lambalı Radyo Topladı

 

 

Aramalar; , antika radyo, eski radyo tamiri, antika radyolar, antika radyo tamiri, lambalı radyo tamiri, eski radyo tamircileri, lambalı radyo, eski antika radyolar, ankara radyo tamircileri, lambalı radyo dünyası, antika lambali radyo, ESKİ SALON RADYOLARİ, antika radyo tamiri ankara, radyo tamiri, antika gaz lambalar
Yorumlar

23 Yılda 700 Antika Lambalı Radyo Topladı Hakkında Yorum Yaz

Loading Facebook Comments ...
Etiketler
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Son Yorumlar
Sitemiz DMCA Guvencesindedir
Etiketler

Web sitemiz yeni arayüzü ile sizlerle. Sitmizde okey oyununu bedava ve ucretsiz bir sekilde salonlarımızda ister misafir olarak isterseniz Okey'e nick kayıt ederek dilediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. Okey Oynamak ve Sohbet yapmak Eğlencelidir.Mynet Okey ve Okey'in En Eğlenceli Adresi