Anasayfa
Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim
oyuna basla

Okey oyununun tüm dünyada Rummy olarak bilindiğini daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Okey oyununun bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişen kuralları vardır. Fakat hepsinde temel mantık aynı olmakla beraber çok ufak farklılıklar göstermektedir. Nakitoyun.com bu yazısında bilmemek değil öğrenmemek ayıp mantığıyla yola çıkarak Okey oyununu hiç bilmeyenler için en temel kavramları ile ele alacaktır. Bu yazıyı okuyan herkes artık Okey masalarında yada internette ki Okey sitelerinde bütün dünyadan oyuncularla mücadele verebilirler.Günlük hayatta okey oynayabilmemiz için gerekli olan malzemeler okey taşları, okey ıstakaları ve 1 adet zardır. Kolaylıkla oyun malzemesi satan işyerlerinden bulabilirsiniz. En az 2 ve en çok 4 kişi ile oynananOkey oyununda 106 oyun taşı bulunur. 4 farklı renkten oluşan ve her renk altında 1′den 13′e kadar taş sırası bulunmaktadır. Bu renkler genellikle siyah, kırmızı, mavi ve sarıdır. Tabiki farklı Okey setlerinde kırmızı ve siyah sabit olmak üzere diğer renkler farklı olabilir. Ayrıca 2 tane sahte Okey dediğimiz taş bulunur.

Oyun başlarken bütün taşlar masaya numaralı yüzleri yere serilcek şekilde serilir ve karıştırılır. Daha sonra bütün oyuncular önlerine 1′er ıstaka alırlar. Ve bu taşlar ıstakaların hemen önüne  oyuncular tarafından 5′erli olarak dizlir. Taşlar 21 tane 5′erli seri olarak her oyuncunun önünde hazır bekler ve taşları dağıtacak olan oyuncu 106′ıncı taşı zarlarla belirleyeceği serinin içine koyar. Yani zarı 2 defa atar ve ilk gelen zar o oyuncunun önündeki serilerin kaçıncı seri olduğunu ikinci gelen zar ise o serinin kaçıncı taşı olduğunu belirler. O taş alınarak en üste konur ve açılır. Bu taşın aynı renkte bir sayı üstü ise Okey olarak belirlenir. O taşın oyundaki diğer eşi  ise Gösterge olarak belirlenir. 106′ıncı taş ise seçilen taşın altındaki taşların arasına konur. Okey ve Gösterge bu şekilde belirlenir ve taşların dağıtımı başlar.

Belirlenen dağıtıcı oyuncu, seçilen serinin hemen sağındaki seriyi ve o seriden 4 sıra sağdaki seriyi hemen sağındaki oyuncuya verir. Yani toplam 10 taş dağıtıcının sağındaki oyuncuya verilir. Aynı şekilde tekrar seçilen serinin sağındaki seri ve onunda 4 sıra sağındaki seri diğer oyuncuya verilir. Bu işlem bütün oyunculara sırasıyla uygulanır. Dağıtıcı en son kendisine bu işlemi uyguladıktan sonra seçilen serinin sağındaki ilk seriden 5′li taş şeklinde  alarak tekrar sağındaki oyuncuya verir. Yani bu oyuncu (dağıtıcının sağındaki)  oyuna 15 taş ile başlar. Diğer oyunculara ise 4′er 4′er dağıtılarak onlarda 14 taş ile oyuna başlarlar. Bütün oyuncular taşlarını aldıktan sonra; dağıtıcı ortaya 2 yada 3 tane seriyi, yani yaklaşık 10-15 tane taşı üstüste kapalı şekilde dizer ve oyun başlar.

 

Okey Taşlarının Dizilimi

 

Şu ana kadar Okey nasıl oynanır makalemizde Okey seçmesini ve taşların dağıtılmasını öğrendik.Unutmayalım ki dağıtıcının sağındaki oyuncuda 15 taş ve diğer oyuncularda 14 taş bulunmaktadır. Şimdi Okey oynamaya başlayabiliriz. Her oyuncu elindeki taşları ıstakalarına dizerler. Taşların dizilimi 2 şekilde gerçekleşir. Buradaki asıl amaç Per oluşturmaktır. Örneğin 2-3-4 sayıları veya 8-9-10 sayıları yanyana 1 peri oluşturmaktadır. Tabiki renkler sıralı perde aynı olmak zorundadır. Mesela siyah 5, siyah 6 ve kırmızı 7 bir per değildir; fakat siyah 5, siyah 6 ve siyah 7 bir per sayılmaktadır. Bu sıralı sayılar için geçerli olan per şeklidir. Ve aynı şekilde diğer per şeklimiz ise aynı sayılardan oluşan fakat farklı renklerin oluşturduğu per şeklidir. Örneğin kırmızı 8, siyah 8 ve yine kırmızı 8 bir per oluşturmazken; kırmızı 8, siyah 8 ve mavi 8 bir per oluşturmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken konu aynı renkte ardışık 12-13-1 sayıları da 1 per oluşturmaktadır.

Nasıl Oynanır

Oyundaki asıl amaç perleri oluşturmak ve bu perlere uymayan taşları sırasıyla yandaki oyuncuya atmaktır. Dağıtıcının sağındaki oyuncu oyuna fazladan olan 15 inci taşını sağındaki oyuncu ile aralarına atarak başlar. Atılan taşlar her zaman per oluşturma ihtimali olmayan, eldeki taşlarla uyumsuz bir taş olmalıdır. Gereksiz diyebiliceğimiz bu taş atıldıktan sonra sıra sağdaki oyuncuya geçer. Bu oyuncunun oyuna devam etmesi için iki seçeneği bulunmaktadır. 1 incisi önceki oyunun gereksiz olarak gördüğü ve attığı taşı alıp kendi ıstakasına uyumlu yere koymak; ya da 2 inci seçenek ortaya üstüste koyulan kapalı taşlardan birini çekmek. Buna oyuncu kendisi elindeki taşların uyum durumuna göre karar verir.

 

Bütün taşlarını bir per içine sıkıştırıp gereksiz olmayan taşı ıstakasında bulundurmayan ilk oyuncu oyunu kazanır. Daha sonra ikinci oyuna geçilir. Okey oyunu bu kadar basit fakat bir o kadarda eğlenceli bir oyundur. Oyunu ilk öğrenenler bu yazıyı okuduktan sonra hemen oynamaya başlayabilirler. Oyunda ustalaşmak her oyunda olduğu gibi deneyimlerle ve çok oyun oynamakla ortaya çıkar. Her oyunda yeni şeyler keşfedilir ve bir süre sonra usta oyuncu olunur.

Sitemizdeki Okey başlığı atında yazılarımızda Okey oyununun incelikleri ve taktikleri konusunda bilgiler bulabilirsiniz. internette okey oyununa hemen başlamak isteyen okey oyuncularına bedava okey yada istenirse paralı okey olarak oynanabilen Mynet Okey’i önermekteyiz. Mynet Okey dünya üzerindeki en kaliteli okey oynama yeridir. Ada Okey’i aşağıdaki resime tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Okey Oyunu Bitişi: Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm puanı bu oyuncu kazanır. Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak puan ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.

A) Okey oyunu normal bitiş: Oyuncu elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Aynı renkte birbirini takip eden sayılara per denir. En az 3 taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 sayısı gelebilir.
Nasıl Oynanır

Farklı renkteki aynı değerdeki sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır.
Nasıl Oynanır

Okey taşı perde olmayan bir taşın yerine geçebilir. Her oyunda okey değişmektedir.
Nasıl Oynanır

Sahte Okey taşı okey değerinin yerine kullanılabilir.
Nasıl Oynanır

Tüm taşlar doğru sıralanmalıdır. Takip eden sayılar artarak yada azalarak sıralanabilir.

B) Çifte Bitiş: Oyuncunun elinde 7 adet çift olmalıdır. Aynı taştan iki tanesi bir çift eder.
Nasıl Oynanır

Okey taşını çiftte olmayan taş yerinede kullanılabilir.
Sahte Okey taşıda çift olabilir.
Bütün çiftler yan yana sıralanmalıdır.

Okey Taşı
Oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı denir. Bu taşın bir üstü ise Okey Taşı dır. Okey Taşı elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey taşı ise artık o oyunda Okey Taşı ‘nın normal değerini temsil eder.

Sahte Okey nedir ne işe yarar?
Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olur ve okey taşı ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet “sahte okey” taşı bulunur. Örnek olarak yere siyah 10’lu açılmışsa, okey siyah 11’dir. Sahte okey de oyunda siyah 11’in yerine kullanılılabilir.

Okey Oyununda Gösterge nedir?
Oyun başlarken yere açılan taşın diğer eşi eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona “gösterge” denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında göstergesi olduğunu belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Okey oyununda el nasıl biter?
Okey’e elinde olsn 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Okeye Dönmek Ne demektir?
Elindeki ondört taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip okeye dönebilir yani oyuna devam edebilir. Bunun amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını son taş fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Okey Puanlama
Okey’e başlarken her oyuncuya başlangış puanı verilir. Kazanan oyuncunun puanı sabit kalırken, kaybeden oyunculardan ikişer puan düşülür. Oyunculardan biri 0 olduğunda oyun biter. En yüksek puandaki oyuncu oyunun galibi olur. Eğer oyun renkli olursa, yani kırmızı veya siyah bir taş okeyse düşülen puan 2 ile çarpılır. Okey atılarak ve çifte gidilerek bitirilirse de 2 ile çarpılır. Örnek vermek gerekirse: Renkli seçenekli bir oyunda eğer okey siyah veya kırmızı iken oyuncu çifte giderek okey atmışsa toplam düşülecek puan: P = 2*2(renkten)*2(okeyden)*2(çiftten) = 16’dır. Eğer bir oyuncu 1 den 13’e kadar sıralı olarak tek renkten oluşan elle biterse oyun biter. Bu oyuncu oyunun galibi olur, diğer oyuncular kaybeder

Aramalar; , okey nasl oynanr, okey nasıl oynanır, okey nas?l oynan?r, okeyde nasıl bitilir, mynet okey nasıl oynanır, okey nasıl bitilir, okey masası, okeyde çifte nasıl gidilir, anak okey nasl oynanr, çanak okey nasıl oynanır, mynet okey nas?l oynan?r, okeyde gösterge nasıl yapılır, internette okeyden neden düşülür, mynet okoyna, okey nasıl oynanır resimli
Yorumlar

Nasıl Oynanır Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. eyup diyor ki:

  Okey solonlari cok guzel

 2. ruhi akman diyor ki:

  hayat devam ediyor

 3. FERHAT diyor ki:

  OYUNA NASIL KATILABILIRIM

 4. gunay diyor ki:

  OKEY OYNAMAYI SEVERİM AMA PEK BECEREMEMMMM

 5. hasan diyor ki:

  OKEY OYNAMAYI COK SEVERİM VE İYİ OYNARIM

Nasıl Oynanır Hakkında Yorum Yaz

Loading Facebook Comments ...
Etiketler
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Son Yorumlar
Sitemiz DMCA Guvencesindedir
Etiketler

Web sitemiz yeni arayüzü ile sizlerle. Sitmizde okey oyununu bedava ve ucretsiz bir sekilde salonlarımızda ister misafir olarak isterseniz Okey'e nick kayıt ederek dilediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. Okey Oynamak ve Sohbet yapmak Eğlencelidir.Mynet Okey ve Okey'in En Eğlenceli Adresi