Anasayfa
Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim
oyuna basla
Askerlik Süresi Emekliliğe mi Yansıtılacak?

Türk Sağlık-Sen, askerde geçen sürenin emekliliğe bedelsiz olarak yansıtılması için Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na başvurdu.

Türk Sağlık-Sen, askerlik görevini yapan memurların askerlik sürelerinin, 4 bin 500 ve 5 bin lira arasında değişen miktarlarda bir prim ödemeden emekliliğe dahil edilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığına başvurdu.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, başvuruda gerek memuriyeti sırasında askere gidenlerin, gerekse askerlikten sonra memuriyete başlayanların askerlikte geçen sürelerinin memuriyet derece ve kademelerinde değerlendirildiği belirtilerek bu açıdan askerlik hizmetinin de memurluk olarak görüldüğüne işaret edildi.

Başvuruda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre askerliğini erbaş, er ve yedek subay olarak yapan memurların aylıksız izinli sayıldığı belirtildi.

Kanuni bir mükellefiyet olarak yapılan vatan hizmetinde geçen süre zarfında çok cüzi bir harçlık hariç er ve erbaşlara herhangi bir ücret ödenmemesine rağmen bu zaman zarfı için yüklü bir miktar prim ödemek şartı ile emeklilik süresine esas olarak kabul edildiği anlatıldı.

Başvuruda ayrıca yedek subay olarak vatani görevini yapanlardan emeklilik kesintisi yapılması nedeniyle askerlik sürelerinin emeklilik süresinin hesabında dikkate alındığı belirtilerek, bu durumun anayasanın kanun önünde eşitlik hükmüne aykırı olduğu ifade edildi.

Başvuruda yer verilen yasal gerekçelerin göz önüne alınarak bir an önce hukuki çalışmanın başlatılması ve memurlardan askerlik hizmetini er/erbaş olarak yapanların askerlik süresini kapsayacak şekilde ayrıca bir prim ödemeden hizmet sürelerinin emeklilik sürelerinin hesabında esas alınması istendi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, başvuruyla ilgili, şu değerlendirmede bulundu:

‘Askerlik hizmeti hukuki açıdan bir kamu hizmeti olarak değerlendiriyor. TBMM’den çıkacak yasal düzenleme ile 30 bin lira verenler hiç askerlik yapmadan askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Askerliğini er veya erbaş olarak yapan memurlarımız ise askerlik hizmetinin emekliliğe yansıması için yaklaşık 4 bin 500 ile 5 bin lira arasında para ödüyorlar, bir bedel veriyorlar. Bedelli askerliğin hayata geçeceği şu günlerde memurların da bedelli talebi askerlikte geçen sürelerinin kendilerinden bir bedel alınmadan emekliliklerine yansıtılmasıdır. Umarız başvurumuz bir karşılık bulur ve memurların isteği yerine gelir.’

Aramalar; , askerlik emekliliğe sayılır mı, askerlik sigortaya sayılırmı, askerlik süresi sigortadan sayılırmı, askerlik sigortadan sayılırmı, emeklilikte askerlik süresini sigortaya devlet saydıracak, yedek subaylik memuriyetten sayilir mi, askerlik memuriyetten sayılır mı, askerliği saydırma ücreti, memurun askerlik hizmetini sayydırması emekliligini geri nalırmı, askerlik sigortadan sayılacakmı, askerlik günleri emekliliğe sayılır mı, askerlik hizmetini saydırma, yedek subay süresini emekliye saydırma, yedek subay sigorta saydırma, askerlik süresini emekliliğe saydırma
Yorumlar

Askerlik Süresi Emekliliğe mi Yansıtılacak? Hakkında Yorum Yaz

Loading Facebook Comments ...
Etiketler
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Son Yorumlar
Sitemiz DMCA Guvencesindedir
Etiketler

Web sitemiz yeni arayüzü ile sizlerle. Sitmizde okey oyununu bedava ve ucretsiz bir sekilde salonlarımızda ister misafir olarak isterseniz Okey'e nick kayıt ederek dilediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. Okey Oynamak ve Sohbet yapmak Eğlencelidir.Mynet Okey ve Okey'in En Eğlenceli Adresi