Anasayfa
Sık Kullanılanlara Ekle
İletişim
oyuna basla
1 Milyon 800 Bin Emekliye Zam Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2,5 milyon emeklinin merakla beklediği intibak çalışmasını tamamladı. Yeni düzenlemede eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü yer alıyor.

Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi beklenen düzenlemede eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü yer alıyor. 9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan emeklinin aylığı yükselecek. Artışlar maaşa 2013’te yansıyacak.

Emeklilerin yakından takip ettiği intibak yasasında sona gelindi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teknik düzeyde çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan yasa taslağının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi bekleniyor.

İntibaktan 2000 yılı öncesinde emekli olan 2,5 milyon kişi yararlanacak. İntibakta, ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasında olduğu gibi eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü uygulanacak.

Örneğin 9 bin gün primle emekli olanla 5 bin gün primle emekli olanın aynı maaşı alması önlenecek. 9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan kişinin aylığı yükselecek. İntibakla ilgili yasanın 2012’nin ilk çeyreğinde Meclis’ten geçmesi planlanıyor. Ancak yasanın çıkmasının ardından SGK’nın yaklaşık 2,5 milyon dosyayı incelemesi zaman alacak. Bu nedenle intibakların maaşa yansıması 2013’ü bulacak.

SSK’da maaş bağlama sisteminde yıllar içinde sık sık değişiklik yapılması, birden fazla maaş skalasına yol açtı. Yapılan değişikliklerin önceki emeklilere yansıtılmaması nedeniyle eski emeklilerle yeni emekliler arasında önemli farklar oluştu. İntibak düzenlemesi ile farklı maaş bağlama sistemlerinden kaynaklanan sorun, önemli ölçüde düzelecek. İntibak düzenlemesi, 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıları ilgilendiriyor. Emekli Sandığı’nda intibak otomatik olarak yapıldığı için memur emeklilerinin böyle bir sorunu bulunmuyor. Bağ-Kur’da da prim ödenen basamak üzerinden emekli maaşı bağlandığı için intibak sorunu yok.

SSK emeklileri için yapılan çalışmada prim gün sayısı ve prim tutarı esas alınacak. Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim miktarı esas alınarak düzenlenecek. Mevcut durumda, farklı emeklilik sistemleri nedeniyle yüksek prim ödeyenle daha düşük prim ödeyenler aynı maaşı alıyor. SGK tarafından yapılan çalışmada 5 bin gün prim ödeyenle 9 bin gün prim ödeyenin aynı maaşı aldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde yüksek pirim ödeyerek emekli olanla asgari ücret üzerinden prim ödeyerek emekli olanların aynı maaşı alması gibi durum da söz konusu. İntibak düzenlemesinin temel amacı, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak olacak. Daha uzun süre çalışıp, daha fazla prim ödeyen veya asgari ücret yerine yüksek prim ödeyen daha fazla maaş alacak. İntibak düzenlemesinin ardından her bir emeklinin maaşındaki artış da ayrı ayrı olacak. Prim gün sayısı ve ödenen prim tutarı esas alınacağı için örneğin bir emeklinin maaşında 20 lira artış olurken başka bir emeklinin maaşı 200 TL artabilecek.

Mevcut sistem, önemli çarpıklıklar barındırıyor. Örneğin 1981 yılında asgari ücret üzerinden 3 bin 600 gün prim ödeyen bir kişi ile 1998 yılında asgari ücretten 3 bin 600 gün prim ödeyen iki kişi arasında maaş bağlama sistemlerinin farklılığı nedeniyle önemli bir fark bulunuyor. Yapılacak düzenleme ile bu farklar kalkacak. Böylece eşit prime ve eşit prim gün sayısına, eşit maaş verilecek.
 

Geçmişe dönük toplu ödeme yok
 

Aramalar; , emeklılere zam, emeklılere, emeklilere müjde 2013, emeklılere 2013, emekliye müjde 2013, emeklılere mujde, yaş bekleyen emeklilere müjde 2013, mynet emekliye zam, emeklılerın zammı, emeklılerın zam farkı ne zaman yatacak, emeklılerın zam farkı, emekliyeintibakyasacıktımı, emeklılerın maas zammı, emeklılerın ıntıbak yasası, emeklilerın zam ne kadar

Yorumlar

1 Milyon 800 Bin Emekliye Zam Müjdesi Hakkında Yorum Yaz

Loading Facebook Comments ...
Etiketler
Kategoriler
Sponsorlu Bağlantılar
Son Yorumlar
Sitemiz DMCA Guvencesindedir
Etiketler

Web sitemiz yeni arayüzü ile sizlerle. Sitmizde okey oyununu bedava ve ucretsiz bir sekilde salonlarımızda ister misafir olarak isterseniz Okey'e nick kayıt ederek dilediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. Okey Oynamak ve Sohbet yapmak Eğlencelidir.Mynet Okey ve Okey'in En Eğlenceli Adresi